Biološka terapija i sarkoidoza: Imunološki pristup liječenju
Sarkoidoza je multisistemska granulomatozna bolest nepoznatog uzroka, karakterizirana stvaranjem nekazeoznih granuloma u različitim organima, najčešće plućima i limfnim čvorovima. Patogeneza sarkoidoze uključuje složene imunološke procese, pri čemu ključnu ulogu igraju T-limfociti, makrofagi i citokini. Biološka terapija, usmjerena na specifične komponente imunološkog sustava, predstavlja obećavajući pristup liječenju sarkoidoze, posebno u slučajevima refraktornim na standardnu terapiju kortikosteroidima.
Detaljniji imunološki procesi u sarkoidozi
U patogenezi sarkoidoze, aktivacija CD4+ T-limfocita dovodi do stvaranja granuloma, nakupina imunoloških stanica koje oštećuju zahvaćene organe. Makrofagi, pretvoreni u epiteloidne stanice, ključni su sastojci granuloma. Ključni citokini u ovom procesu su:
Tumorski nekrozni faktor alfa (TNF-α): Ključni medijator upale, potiče stvaranje granuloma i doprinosi oštećenju tkiva. TNF-α djeluje putem vezanja na TNF receptore (TNFR1 i TNFR2) na površini stanica, pokrećući signalne puteve koji vode do aktivacije NF-κB i AP-1, transkripcijskih faktora koji reguliraju ekspresiju proinflamatornih gena.
Interleukin-1 (IL-1): Proinflamatorni citokin koji pojačava imunološki odgovor. IL-1 djeluje putem vezanja na IL-1 receptore, aktivirajući slične signalne puteve kao i TNF-α.
Interleukin-6 (IL-6): Doprinosi kroničnoj upali i sistemskim manifestacijama bolesti. IL-6 djeluje putem vezanja na IL-6 receptor, aktivirajući JAK/STAT signalni put.
Gama interferon(IFN-γ): Ima ključnu ulogu u formiranju i održavanju granuloma.
Biološka terapija: Ciljano djelovanje na imunološki sustav
Biološki lijekovi, poput inhibitora TNF-α (infliksimab, adalimumab, certolizumab pegol, golimumab), ciljano djeluju na specifične komponente imunološkog sustava, blokirajući njihovo djelovanje i smanjujući upalu. Ova terapija se koristi u slučajevima kada standardno liječenje kortikosteroidima nije učinkovito ili uzrokuje nepodnošljive nuspojave.
Infliksimab (Remicade): Monoklonsko protutijelo koje se veže na TNF-α, sprječavajući njegovo vezanje na TNF receptore.
Adalimumab (Humira): Humano monoklonsko protutijelo koje također blokira TNF-α.
Certolizumab pegol (Cimzia): Pegilirani Fab fragment humaniziranog monoklonskog antitijela.
Golimumab (Simponi): Humano monoklonsko antitijelo na TNF-alfa. Osim anti-TNF terapije, istražuju se i drugi biološki lijekovi, poput inhibitora IL-1 (anakinra) i inhibitora IL-6 (tocilizumab), no njihova učinkovitost u liječenju sarkoidoze još se istražuje.
Vrsta sarkoidoze koja zahtijeva biološku terapiju
Biološka terapija se najčešće primjenjuje kod refraktorne sarkoidoze, odnosno u slučajevima gdje standardno liječenje kortikosteroidima nije dovoljno učinkovito ili uzrokuje ozbiljne nuspojave. Osim toga, biološka terapija se može primijeniti u slučajevima kada sarkoidoza uzrokuje teške plućne, kardiološke ili neurološke komplikacije koje ne reagiraju na konvencionalne terapije.
Kontraindikacije za primjenu biološke terapije
Kao i svaki oblik terapije, biološki lijekovi imaju određene kontraindikacije:
Aktivne infekcije: Biološki lijekovi, osobito inhibitori TNF-α, mogu povećati rizik od ozbiljnih infekcija, stoga se ne smiju primjenjivati kod pacijenata s aktivnim infekcijama.
Teške imunodeficijencije: U bolesnika s teškim imunodeficijentnim stanjima, poput HIV-a s niskim brojem CD4 stanica, biološki lijekovi mogu pogoršati imunološku funkciju.
Zatajenje srca: U bolesnika s ozbiljnim zatajenjem srca, primjena inhibitora TNF-α može pogoršati funkciju srca.
Trudnoća i dojenje: Neki biološki lijekovi, poput infliksimaba, nisu preporučeni tijekom trudnoće i dojenja zbog potencijalnih rizika za plod ili novorođenče.
Način primjene i učestalost terapije
Biološki lijekovi obično se primjenjuju intravenozno (IV) ili subkutano (SC), ovisno o specifičnom lijeku:
Infliksimab (Remicade): Obično se primjenjuje intravenozno, u početku s početnim dozama svakih 2 do 4 tjedna. Nakon početne faze, doze se mogu smanjiti na svakih 8 tjedana.
Adalimumab (Humira): Primjenjuje se subkutano, obično svaka 2 tjedna, a u nekim slučajevima može se prilagoditi učestalost ovisno o odgovoru na terapiju.
Certolizumab pegol (Cimzia): Subkutano se primjenjuje u početnoj fazi, obično svakih 2 do 4 tjedna, a nakon početnih injekcija, doza se može smanjiti na svaka 4 tjedna.
Golimumab (Simponi): Obično se primjenjuje subkutano, a početna doza je svakih 4 tjedna, s mogućnošću smanjenja učestalosti prema odgovoru pacijenta.
Prilagodba učestalosti primjene biološke terapije ovisi o kliničkom odgovoru pacijenta i nuspojavama, uz redovito praćenje i ocjenu učinkovitosti i sigurnosti liječenja.
Utjecaj na kvalitetu života i imunitet
Biološka terapija može značajno poboljšati kvalitetu života pacijenata sa sarkoidozom, smanjujući simptome poput umora, dispneje i bolova u zglobovima. Osim toga, može dovesti do:
Smanjenja aktivnosti bolesti i regresije granuloma.
Poboljšanja funkcije pluća i drugih zahvaćenih organa.
Smanjenja potrebe za kortikosteroidima i njihovim nuspojavama. Međutim, biološka terapija može povećati rizik od infekcija, stoga je važan pažljiv odabir pacijenata i redovito praćenje.
Zaključak
Biološka terapija predstavlja važan napredak u liječenju sarkoidoze, nudeći ciljano djelovanje na imunološke procese i poboljšanje kvalitete života pacijenata. Iako nosi određene rizike, pažljivo praćenje i individualizirani pristup mogu optimizirati koristi ove terapije. Daljnja istraživanja su potrebna kako bi se identificirali optimalni biološki lijekovi i strategije liječenja za različite oblike sarkoidoze.
Dino-Josip Ključarić
Infliksimab
je biološki lijek koji spada u grupu TNF-blokatora, tj. lijekova koji onemogućuju djelovanje bjelančevine koja se zove TNFα (faktor nekroze tumoraalfa) i koja sudjeluje u upalnim procesima.
Lijek se primjenjuje za pacijente koji loše podnose kortikosteroide ili su na njima predugačak period.
Liječenje sarkoidoze infliksimabom
Pozadina/ciljevi:
Mnogi pacijenti sa sarkoidozom ne mogu tolerirati kortikosteroide ili alternativne terapijske agense zbog nuspojava ili imaju bolest otpornu na te agense. Izvještavamo o našem iskustvu korištenja infliksimaba za liječenje takvih pacijenata.
Metode:
Skupini pacijenata kod kojih tradicionalna terapija sarkoidoze nije uspjela, bilo zbog neuspjeha lijekova ili nepodnošljivih nuspojava, propisan je infliksimab. Njihove su karte retrospektivno pregledane.
Rezultati:
Pregledano je deset pacijenata koji su primali infliksimab. Devet od 10 pacijenata prijavilo je simptomatsko poboljšanje s terapijom, a svih 10 pokazalo je objektivne dokaze poboljšanja. U jednog bolesnika se nakon višemjesečne terapije razvila reakcija na lijek, kod jednog bolesnika oralna kandidijaza, a kod drugog angioimunoblastični limfom. Doza kortikosteroida smanjena je u pet od šest pacijenata koji su primali kortikosteroide u vrijeme terapije infliksimabom.
Zaključak:
Čini se da je infliksimab učinkovit i siguran tretman za pacijente s refraktornom sarkoidozom, uključujući takve manifestacije kao što su lupus pernio, uveitis, sarkoidoza jetre i neurosarkoidoza. Čini se da infliksimab štedi steroide. Bolesnike koji primaju lijek treba pregledati na latentnu tuberkulozu i limfoproliferativne poremećaje.
Izvor: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15764796/
Create Your Own Website With Webador