Vodič za ostvarivanje beneficiranog radnog staža za oboljele od sarkoidoze
Beneficirani radni staž omogućuje zaposlenicima da im se određeno razdoblje rada računa s povećanim trajanjem, što može rezultirati ranijim ostvarivanjem prava na mirovinu. Ovaj oblik staža prvenstveno je namijenjen osobama koje rade na posebno teškim i za zdravlje štetnim radnim mjestima, kao i osobama s invaliditetom.
Pravo na beneficirani radni staž za osobe s invaliditetom
Prema Zakonu o stažu osiguranja s povećanim trajanjem, osobe s određenim vrstama invaliditeta imaju pravo na beneficirani radni staž. To uključuje oboljele od:
Distrofije i srodnih mišićnih i neuromišićnih bolesti
Paraplegije, cerebralne i dječje paralize, multiple skleroze i srodnih bolesti
Reumatoidnog artritisa i drugih sustavnih upalnih bolesti zglobova i vezivnog tkiva
Također, pravo imaju i osobe kod kojih postoje funkcionalni poremećaji zbog kojih se ne mogu samostalno kretati bez uporabe invalidskih kolica.
Sarkoidoza i beneficirani radni staž
Sarkoidoza je multisistemska bolest koja najčešće zahvaća pluća, ali može utjecati i na druge organe te uzrokovati simptome poput umora, boli i smanjene pokretljivosti.
Trenutno, sarkoidoza nije izričito navedena među bolestima koje automatski omogućuju ostvarivanje beneficiranog radnog staža. Međutim, ako bolest dovede do značajnog oštećenja funkcionalnosti, što rezultira invaliditetom trećeg ili četvrtog stupnja, oboljeli mogu ostvariti određena prava.
Postupak za ostvarivanje prava na beneficirani radni staž
1. Medicinska dokumentacija: Prikupite svu relevantnu medicinsku dokumentaciju koja potvrđuje dijagnozu sarkoidoze i stupanj funkcionalnog oštećenja.
2. Procjena invaliditeta: Obratite se nadležnoj instituciji za procjenu stupnja invaliditeta. Ako vam je priznat treći ili četvrti stupanj invaliditeta, moguće je ostvariti određena prava.
3. Podnošenje zahtjeva: S prikupljenom dokumentacijom podnesite zahtjev za priznavanje beneficiranog radnog staža nadležnom tijelu, kao što je Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO).
Napomena
S obzirom na to da sarkoidoza nije izričito navedena među bolestima koje omogućuju beneficirani radni staž, ostvarivanje ovog prava može biti izazovno. Preporučuje se konzultirati s pravnim stručnjakom ili udrugom oboljelih od sarkoidoze kako biste dobili precizne informacije i smjernice prilagođene vašoj situaciji.
Za dodatne informacije možete se obratiti i Pravobranitelju za osobe s invaliditetom ili drugim relevantnim institucijama koje se bave pravima osoba s invaliditetom kao što je HZMO ili Centar za socijalnu skrb.
Dino-Josip Ključarić
BENEFICIRANI RADNI STAŽ
Poštovani članovi,
donosim zanimljiv odgovor Ureda Pravobraniteljice za rijetke bolesti nakon sastanka na temu prava oboljelih od sarkoidoze.
Pročitajte!
"Poštovani,
Sukladno obavljenom razgovoru i obećanju o dostavljanju podataka o mogućnosti ostvarivanja staža osiguranja s povećanim trajanjem (beneficiranog radnog staža) u nastavku teksta navodim već ono što sam Vam na sastanku i istaknuo.
S obzirom da se kod Vas i ostalih članova Vaše buduće udruge radi o rijetkoj bolesti SARKOIDOZA koja je multi sistemska bolest, ujedno i autoimuna bolest i koja ne mora kod svakog oboljelog prouzročiti iste simptome, kao i težine oštećenja zdravlja, funkcionalnih sposobnosti, svatko može i bilo bi dobro da podnese zahtjev za obračunavanje staža osiguranja s povećanim trajanjem.
Vaša bolest se klasificira kao: Bolesti mišićno-koštanog i vezivnog tkiva
S obzirom da Vaša bolest nije striktno navedena, pobrojana u starom, kao i ni u novom Zakonu o stažu osiguranja s povećanim trajanjem („Narodne novine“ broj 115/18, 34/21) potrebno je da zamolite specijaliste kod kojih se liječite da Vam u nalazu nabroje kakve sve posljedice prouzrokuje navedena bolest kod Vas. Odnosno da napišu da se radi o: Bolesti mišićno-koštanog i vezivnog tkiva koja predstavlja rijetku bolest. Dosta je rijetkih bolesti u uvršteno u novi Zakon o stažu osiguranja s povećanim trajanjem, međutim ne mogu sve biti striktno pobrojane, zato je u zakonu i stavljeno i …“drugih sustavnih upalnih bolesti zglobova i vezivnog tkiva“.
„POGLAVLJE IV. OSIGURANICI KOJIMA SE STAŽ OSIGURANJA RAČUNA S POVEĆANIM TRAJANJEM
Članak 26.
(1) Staž osiguranja s povećanim trajanjem računa se osiguranicima – osobama s invaliditetom: osobama oboljelim od distrofije i srodnih mišićnih i neuromišićnih bolesti, oboljelima od paraplegije, cerebralne i dječje paralize, multiple skleroze i srodnih bolesti, slijepim osobama, gluhim osobama, gluhoslijepim osobama, osobama oboljelim od reumatoidnog artritisa i drugih sustavnih upalnih bolesti zglobova i vezivnog tkiva (ankilozantni spondilitis, psorijatični artritis, seronegativni artritis, sistemski eritemski lupus, sklerodermija i polimiozitis/dermatomiozitis), osobama kod kojih postoje funkcionalni poremećaji zbog kojih se ne mogu samostalno kretati bez uporabe invalidskih kolica te osobama s Downovim sindromom.
(2) Svojstvo osiguranika – osobe s invaliditetom iz stavka 1. ovoga članka, ako im zdravstveno stanje uzrokuje trajne posljedice za život i rad, utvrđuje se rješenjem Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (u daljnjem tekstu: Zavod) na temelju nalaza i mišljenja Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom prema odredbama općeg propisa o mirovinskom osiguranju na zahtjev osiguranika – osobe s invaliditetom.
(3) Osiguranicima – osobama s invaliditetom iz stavka 1. ovoga članka svakih 12 mjeseci staža osiguranja računa se kao 15 mjeseci.“
Još jedan uvjet koji se mora ispuniti sukladno članku 26. stavku 2. Zakona o stažu osiguranja s povećanim trajanjem je da: zdravstveno stanje uzrokuje trajne posljedice za život i rad, odnosno mora postojati kronično stanje.
Neke sada taksativno nabrojene bolesti bile su i ranije u dotadašnjem „starom“ Zakonu o stažu osiguranja s povećanim trajanjem (Narodne novine, br. 71/99, 46/07 i 41/08) pokrivene nazivom: „osobe oboljele od reumatoidnog artritisa“ kao i pokrivene nazivom: „srodnih mišićnih i neuromišićnih bolesti“ i priznavale se i ranije kod utvrđivanja staža osiguranja s povećanim trajanjem (beneficiranog radnog staža). Te ukoliko Vaša bolest uzrokuje neku od navedenih upala ili bolesti/invaliditeta koje su bile navedene u starom Zakonu o stažu osiguranja s povećanim trajanjem možete se na navedenu pozvati, te priložiti medicinsku dokumentaciju koju posjedujete kojim to dokazujete i ostvariti beneficirani radni staž i prije 01.01.2019. od kojeg datuma je stupio na snagu novi Zakon o stažu osiguranja s povećanim trajanjem.
Pod uvjetom da posjedujete medicinsku dokumentaciju tada možete tražiti utvrđivanje beneficiranog radnog staža od ranije od datuma utvrđivanja dijagnoze.
Međutim, u svom zahtjevu koji upućujete nadležnoj područnoj službi Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje u Zagrebu, Vi morate naglasiti: molim da mi se beneficirani radni staž računa, odnosno prizna od 2019. godine jer sam tada bio u radnom odnosu (neprekidno od 09.11.2019.) te također zbog razloga što je moja bolest (koje je posljedica artritis…) nastupila ranije, odnosno dana ________ (dokaz: otpusno pismo od dana __________, druga medicinska dokumentacija u kojoj se vidi postavljena dijagnoza u 2019. godini ili ranije).
Možete navesti i sljedeće: Navedeno molim sukladno odredbi članka 19. stavka 4. Uredbe o metodologijama vještačenja („Narodne novine“, broj 67/17 i 56/18) koji kaže da:
„Članak 19.
(4) Pri donošenju nalaza i mišljenja kao datum nastanka tjelesnog, intelektualnog, osjetilnog i mentalnog oštećenja, odnosno nastanka oštećenja funkcionalne sposobnosti osobe smatra se datum kada je na temelju obavljenog pregleda dano mišljenje o činjenici o kojoj se vještači. Iznimno, nastanak te činjenice može se utvrditi i prije datuma obavljenog pregleda, a na temelju medicinske dokumentacije iz ranijeg razdoblja.“
Na osnovu čega tražite i beneficirani radni staž priznat od ranije, jer ukoliko to ne navedete beneficirani radni staž će Vam se priznati od dana vještačenja, odnosno od datuma kada ste vještačeni (ne i ranije razdoblje)
Zahtjev se podnosi nadležnoj Područnoj službi Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje."
Također pročitajte izvješće o radu pravobranitelja za teške bolesti
Create Your Own Website With Webador